امروز:

تجربه هایی که در تدریس

 

انسان در سرشت خود درک می کند که در برابر آفرینشی ایستاده است که بیش از سیزده میلیارد سال تجربه دارد، بنابراین، ما از کودکی دنبال به هم ریختن و خرد کردن سازه های طبیعی و مصنوعی و دوباره سر هم کردن آن ها هستیم. ما می خواهیم از تجربه ی آفرینش بهره ببریم و آن را یاد بگیریم و به سود خود بهبود بخشیم و استفاده کنیم.

انسان بارها به پرواز پرندگان خیره شده است، از آن تقلید کرده و این موجوداتِ پرنده را کالبد شکافی کرده تا توانسته با کمک مهندسی معکوس راه خود را به آسمان باز کند.همین است که من دوست دار مهندسی معکوس شده ام و از آن جا که در آموزش همواره دنبال راه کارهای نو بوده ام، از آنجا که مهندسی معکوس با سرشت انسان اجین شده است، آن را مناسب برای تدریس یافته ام.مهندسی معکوس، زیباست، ایده می دهد، فکر شما را باز می کند، شما را منتقد بار می آورد و … و از همه مهم تر آن است که شما راهی را که آفرینش و دیگران تا امروز پیموده اند ادامه می دهید، نه اینکه از صفر و از هیچ آغاز کنید.

در تجربه هایی که در تدریس با این فن داشته ام، بیشتر از هر چیز شیفتگی دانش آموزان به این شیوه جلب نظر کرده است و پس از آن یادگیری سریع!

**********

این شیوه امروز بیشتر، کاربردهای تجاری دارد و من نمی دانم که آیا کسی در تدریس از آن استفاده کرده و یا به عنوان یک طرح کاربردی در آموزش پیشنهاد شده یا نه؟ امیدوارم  بین مهندسی معکوس و تست زنی روش های فعال تدریس پیوند برقرار شده باشد. اگر شما از کاربرد این شیوه آگاهی دارید، مرا بی خبر نگذارید.

**********

به هر حال چه خوب است که به عنوان یک آموزگار در تدریس خود نگاهی هم به آن داشته باشیم و از این، سازگارترین راهکار آموزشی با آفرینش و ساختار طبیعی انسان در کلاس درس نیز بهره ببریم.

 

من در کلاس تولید محتوای الکترونیکی، تدریس ادبیات، آموزش الفبا، رشته های معماری و نقشه کشی، فلسفه، فیزیک، شیمی در دوره های ضمن خدمت، نمونه هایی از آن را به شکل آزمایشی آموزش داده ام و مورد پسند و استفاده ی همکاران قرار گرفته است.

در راه کارهای مهندسی معکوس کافی است نام  محصول را با نام درس جایگزین کنید و از آن در تدریس بهره ببرید. از نمونه هایی که در بخش مهندسی معکوس وجود دارد الگو بگیرید و آن را بر اساس ذوق و توانمندی خودتان ویرایش کنید و در کلاس درس استفاده نمایید. در تدریس با این شیوه کار گروهی را از یاد نبرید!

 

مهندسی معکوس چیست ؟

دست یابی به یک کالا و طی کردن فرایند ساخت دوباره ی آن، بازیابی فرایند تولید و یافتن شاخص های اثرگذار در کارایی و عمل کرد آن بدون دسترسی به منابع، طرح ها، نقشه ها و Source

 

مثال:

- ساختار و سامانه ی یک موجود زنده و یا یک سازه ی طبیعی را بازبینی و پیاده سازی می کنند تا ساز و کارهای توانمندی یا خصوصیت را در آن کشف نمایند و آن را برای رفع نیازهای خود دوباره سازی کنند. هم جوشی هسته ای در خورشید، پرواز پرندگان، سیستم جهت یابی خفاش، تار عنکبوت، تزریق سمِ نیش مار نمونه هایی هستند که به کمک آن انرژی هسته ای، پریدن، رادار، لباس ضد گلوله و سرنگ ساخته شده است.

 

پل ها و ساختمانهای قدیمی وجود دارند که با وجود گذشت زمان  هنوز پابرجا باقی مانده ‏اند. مهندسین راه و ساختمان ممکن است هیچ نقشه و مدرکی از تولید آن بناها در دست نداشته باشند اما با مطالعه در مورد چگونگی ساخت، مواد اولیه استفاده شده و علل سالم ماندن آن تلاش می‌کنند تا از این دانسته ها در طرح های خود برای استحکام بیشتر بهره بگیرند.

 

- با بیرون آمدن یک محصول جدید، شرکت های دیگر آن کالا را تهیه و  قطعات آن را جدا میکنند  تا طرز کار، شیوه ی ساخت، و تکنیک های به کار رفته در تولید آن محصول را بدست بیاورن


نوشته شده در : دوشنبه 11 اردیبهشت 1391  توسط : مینا علوی.    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات